Szárazjég

Szárazjég

A szárazjeget folyékony (liquid) CO2-ből állítják ellő, 1 kg szárazjég előállításához 2.5 kg szén-dioxid szükséges. A szén-dioxidot 5,1 bar nyomáson cseppfolyósítják, ebben a folyékony halmazállapotban kerül tárolásra a palackokba. A cseppfolyós szén-dioxid hirtelen nyomáscsökkenésekor a szublimációval történő gyors párolgás annyira lehűti, hogy az megfagy és finoman porított hó képződik, melynek összepréselésével keletkezik a szárazjég. A tömör havat blokkokká préselik vagy nyomás alatt pelletté illetve nugettekké extrudálják. Ez a jég nagyon hasonló a normális víz-jéghez, tulajdonságai azonban jelentősen eltérnek egymástól. 

Tulajdonságok 

  • nem tartalmaz vizet
  • háromszor hidegebb a jég-víznél
  • íztelen és szagtalan
  • a szublimáció miatt nem keletkezik végtermék
  • csira és baktériummentes
  • kis mennyiségben nem mérgező
  • nem gyúlékony
  • nehezebb a levegőnél
  • nincs elektromos töltése (dipólusos)
  • nem reaktív (nem lép reakcióba környezetével) 

Felületkímélő

A technológia nem abrazív! A tisztítandó felületből nem távolít el anyagot a homokszórással és az egyéb szemcseszórásokkal szemben.

Környezetbarát

Semmilyen vegyszer nem kerül alkalmazásra, 100%-ig környezetkímélő módszer.
A szárazjeges tisztítás sokkal kisebb környezeti terhelést jelent, mint az oldószerek, vegyszerek rendszeres használata.

Minimális hulladék

Mivel a szárazjeges tisztítás nem jár semmiféle oldószer használatával, ezért csak a lehullott szennyeződést kell eltávolítani, a szóróanyag (szárazjég) pedig szublimál. Nincs víz vagy egyéb közvetítő közeg.

Biztonságos

Nem mérgező, nem savas, nem lúgos, nincs oldószer használat.
Nem veszélyezteti a munkavállalót, csak egyszerű munkavédelmi felszerelés szükséges.
Nem károsítja a berendezést, még a kényes, finom részeket sem!

A felület elridegítése

A szárazjég pelletet nagynyomású és nagy mennyiségű levegő segítségével szórjuk a tisztítandó felületre. A szennyeződések megkeményednek, törékennyé válnak az alacsony hőmérséklet hatására. Ez lecsökkenti a rugalmasságukat és tapadó képességüket, ezáltal könnyebbé válik az eltávolításuk.

Hőmérséklet különbség, hősokk

A hirtelen helyi „fagyasztás” hatására a szennyeződések összezsugorodnak, megrepedeznek, melynek következtében az eltávolítandó szennyeződés elválik az alapfelülettől

Lökéshullám

A szárazjég szemcsék nagy sebességgel csapódnak be a felületbe. A szennyeződés eltávolítását a szemcsék által bevitt mozgási energia is segíti.

Robbanó szublimáció

A szárazjég átalakulása alatt a nagyon hideg jégdarabok a relatív meleg megtisztítandó felülettel érintkezve szinte azonnal gáz halmazállapotúvá válnak. Ezt a folyamatot a gáz (több százszoros) térfogat növekedése kíséri, amely a széndioxid tulajdonképpeni mikro-robbanása. Ez a robbanás ellöki a már leoldódott szennyeződést és a sűrített levegő segítségével lesöpri azt a szennyezett felületről. Minél nagyobb a hőmérséklet különbség a tisztítandó felület és a szárazjég között, annál hatékonyabb a szárazjeges tisztítás! A tisztítás után a felület száraz marad, nem igényel semmilyen kezelést, a szóróanyag szublimál, melléktermék vagy veszélyes hulladék nem keletkezik. 

Előnyök: 

Költségcsökkentő és termelékenység növelő:

  • Lerövidülnek az üzemszüneti idők.
  • A tisztítás előtt és után nincs szükség szét- vagy összeszerelésre.
  • A tisztítás a helyszínen történik, a technológia teljesen mobil. 
kapcsolódó tartalmak